Tudomány / Science

Tudomány gourmandoknak / Science for gourmands

2024. sze 21.

140 éve született Kőnig Dénes, az első gráfelméleti tankönyv szerzője

írta: Janguli
140 éve született Kőnig Dénes, az első gráfelméleti tankönyv szerzője

Ma 140 éve született Kőnig Dénes, az első gráfelméleti tankönyv szerzője

 

Lovász László Kőnigről:

 

„Kőnig Dénes, a 20. század első felében alkotó nagy magyar matematikus volt az, aki elkezdte ezt a területet vizsgálni, s először ért el fontos eredményeket. Az első gráfelméleti tankönyvet is ő írta 1937-ben. Tanítványai a korszak legkiválóbb matematikusai voltak - ebből a generációból Erdős Pál nevét az egész világ megismerte, de mellette Gallai Tibor vagy a nem főállású ’gráfelmélészek’, Turán Pál, Hajós György is komoly eredményeket produkáltak. Épp ezért nálunk sokkal előbb lett elfogadott ez a tudományterület, mint a világ más országaiban.”

 

„A matematikán belül a 19. ...

Tovább Szólj hozzá

2024. jún 03.

Michel Talagrand Abel-előadása (videó)

írta: Janguli
Michel Talagrand Abel-előadása (videó)

Az Abel-hét 

Az Abel-díj ünnepségsorozat az oslói Királyi Kertben, Gustav Vigeland Niels Henrik Abel-emlékműve mellett vette kezdetét 2024. május 20-án 17 órakor. Beszédet mondott az Abel-díj kuratóriumának elnöke, majd a díjazott koszorút helyezett el Niels Henrik Abel emlékművénél.

michel_talagrand_eirik_furu_baardsen_dnva_fotoja.jpg

Az Abel-díj átadási ceremóniáját május 21-én rendezték meg. Őfelsége Haakon trónörökös átadta a 2024. évi Abel-díjat Michel Talagrandnak az Oslói Egyetem Aulájában.