Tudomány / Science

Tudomány gourmandoknak / Science for gourmands

Utolsó kommentek:

2024.01.28. 00:00:32

én is aprólékosan elemeztem az Annapurnán bekövetkezett baleseteket

és itthon maradtam :)

Bejegyzés: Magashegyi találkozás a hegy szellemével

Kit Fisto 2021.03.09. 01:19:29

Az ovális holdak nem tetszenek, a Nix pl. olyan, mint egy hámozott krumpli. De a Charon nagyon szép, hasonlít a Holdhoz. Különben ez a szonda tényleg nagyon gyors! A leggyorsabb ember készítette jármű, ha nem tévedek. Még nem láttam a felvételeket, de most nagy kedvet kaptam, hogy megnézzem őket.

Bejegyzés: Végre láthatjuk, hogyan is fest a Plútó közelről - céljához közeledik a New Horizons űrszonda

steery 2020.01.26. 21:45:16

Akkor a következőkben azt kéne megvizsgálni, hogy az agy idegsejt csoport újrahasznosítási tulajdonsága milyen más esetekben működik még és mi módon? Például mi a helyzet a vak vagy süket zeneszerzőkkel?

Ha az emberi agyat célzottan tudnánk újrahasznosítani, elvileg arra is rávehetnénk egyes területeket, hogy az ottani idegsejtek logikai áramkörök kapcsolási sémáiba rendeződjenek, azaz bináris processzorrá alakuljanak, előre megadott utasításkészletekkel, memória pufferekkel. Aztán már csak megfelelő kibernetikus nanorobot implantátumokra van szükség az IO műveletekhez (jelátalakítás, kivezetés) és máris kész az agyban növesztett bioszámítógép. Ami akár arra is beprogramozható, hogy a vizuális agykéreg számára generáljon vektorgrafikus felhasználói felületet fejben, amivel irányítani lehet a külső számítógépes eszközöket. Ez hatékonyabb lenne, mint a szembe vetített lézersugaras kép vagy a képernyő kontaktlencse és kényelmesebb lenne, mint a telepatikus fejpánt interfész viselése. Ráadásul nonstop működne és nem igényelne külső tápellátást.

A jövő az olyan GMO gyerekeké, akik már eleve ilyen biokomputerrel az agyukban születnek és ahogy nőnek és tanulnak, úgy fejlődik bennük a bioprocesszor és válik egyre nagyobb teljesítményűvé. És értelemszerűen: különféle feladatokra különféle utasításkészletű biokomputer agyterületek növeszthetők, a munkakörtől függően. Illetve az életünk során amikor munkahelyet váltunk, kell egy kis betanulási idő, amíg a fejünkben átformázza magát a biokomputerünk, optimalizálódva az új feladatokhoz. Tehát egész más agya lesz egy matematikusnak, mint egy festőnek vagy logisztikusnak vagy színésznek, stb.

Bejegyzés: Geometria, amely a szemnek láthatatlan

_Epikurosz_ 2020.01.26. 21:42:20

Valamint, a (várható) diszkalkuliának akkor nem csak jele, de oka is a mennyiségbecslésre való képtelenség. Esetleg meg lehet őket tanítani, hogy amint a fizikusok és csillagászok a maguk eszközeit vakon használva jutnak vizsgaeredményeikre, úgy a diszkalkuliások sima Euklidészt és aritmetikai szabályokat használva, mechanikusan, ráérzés nélkül, illetve méréssel ellenőrizve mégiscsak tudjanak számolni? Volt, amikor diszesnek éreztem magamat - csak annyi kellett hozzá, hogy átnevezzék az irányokat és Imperial mértékegységeket használjunk. Csak a számokból jött ki, hogy emelkedünk vagy süllyedünk, azt se tudtam, merre van előre. :) Átrugdaltak. :D

Bejegyzés: Geometria, amely a szemnek láthatatlan

Gy.Takács 2020.01.26. 21:40:46

Most olvasom, csak ajánlani tudom azoknak, akiknek van egy minimális affinitasuk a matematika, fizika, illetve a tudomanytortenet iránt.

Bejegyzés: Jim Holt: Amikor Einstein Gödellel sétált

Zak 2019.06.10. 20:44:46

Kár, hogy senki nem kommentel erre a posztra, pedig ennek legalább van értelme. Én is szeretném megérteni a csoportelméletet, és tudni, miért annyi részecske és részecskecsalád létezik a világban.

Bejegyzés: Csók és matek

Laja123 2018.11.16. 13:41:21

Jó cikk, tetszett! Azonban az állatoknál is létezik hasonló, egygenerációs tapasztalat-átörökítés, ezzel foglalkozik az epigenetika. hu.wikipedia.org/wiki/Epigenetika

Bejegyzés: Minden fa egy erdőt rejt magában!

Petróczi Horváth Veronika 2018.11.16. 13:39:45

Fantasztikus lett ez az összefoglaló! Köszönöm szépen :) Nagyon szeretem a fákat, a növényeket, úgy gondolom, még sok minden kiderül róluk, amire eddig nem gondoltunk.

Bejegyzés: Minden fa egy erdőt rejt magában!

_Ske_ 2018.10.11. 22:57:40

Nem kell csodálkozni rajta, hogy támadni fogják. A RH a matematika szent grálja, az elmúlt 160 évben nagyon sokan próbálták bizonyítani, de sorra elbuktak. Ha egyszer valakinek sikerül, azt a matek legmagasabb piedesztáljára emelik.
Kíváncsi vagyok ennek az egésznek a végére.

Bejegyzés: Meghódítja-e a matematika Everestjét Michael Atiyah Fields-érmes és Abel-díjas tudós?

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2018.10.11. 22:55:12

Ilyen osztály azóta se volt a magyar matematika történetében: Lovász, Pelikán, Pósa és Laczkovich. Pedig tudok olyan osztályról, ahonnan rendszeresen hárman voltak országos versenyeken a legjobb 5-ben, jártak Pósa tehetséggondozó táborába és Pelikán olimpiai felkészítő szakkörére...

Bejegyzés: Ketten a "Fazekas" első matematika tagozatos osztályából (Pelikán József, Lovász László)

kocsisj 2018.09.28. 22:03:29

Dos Santos: Isteni formula. Tudom, hogy regény, de érdekes "továbbgondoló".

Bejegyzés: Einstein és Gödel - miről beszélgettek sétáik során? (részletek)

Mr. Neutron 2018.09.28. 22:03:14

Érdekes cikk, köszönet a közzétételéért, jöhet még hasonló. :)

Bejegyzés: Einstein és Gödel - miről beszélgettek sétáik során? (részletek)

_Epikurosz_ 2018.09.28. 22:02:49

De nagyot nevettem! Szóval Gödel a relativitáselméletet is meghekkelte, nem csak a klasszikus matematika alapjait. Kíváncsi lennék a pontos levezetésre, hogy megvan-e valahol.

Bejegyzés: Einstein és Gödel - miről beszélgettek sétáik során? (részletek)

Jakab.gipsz 2018.05.14. 13:21:45

Elől járóban köszönetemet fejezem ki e remekbe szabott beszélgetés közzétételéért.

Tanulni matematikustól, a matematikai-filozófiáról csak egy elbeszélgetés keretében lehetséges, ugyanis ők a magas matematika művelői, már a saját korlátaikat is ismerik, és képesek körül írni is.

Bejegyzés: A nagy csempéző

steery 2018.03.02. 23:24:30

A témához szorosan hozzátartozik a természetes intelligenciák fejlesztésének, képességeik fokozásának témaköre (szuperintelligencia), valamint a gépi mesterséges intelligencia fejlődésének és az emberit meghaladóvá válásának témája is. A részletekről érdemes elolvasni Nick Bostrom: Szuperintelligencia című kimerítő szakmunkáját.

Szerintem a legtöbb ember kifejezett örülne a transzhumán létnek, a feljavított biológiai testek használatának, a kvázi halhatatlanságnak, de még a nem biológiai testekbe való átköltözésnek (reinkarnálódásnak) is. Az ideális megoldás a nanorobot rajból összeálló, alakváltó test lenne, ami az akaratomtól függően néz ki, nem kell ennie, innia és lélegeznie, aludnia, kvázi halhatatlan, jól elvan hidegben, melegben, bírja a vákuumot és a sugárzásokat (egy szintig) és strapabíró (golyóálló, agyonverhetetlen, meg ilyenek).

Milyen hasznos lenne, ha munka közben bármikor növeszthetnék magamnak egy-két vagy több plusz kart vagy több ujjat egy kézre a komplexebb munkák elvégzéséhez? Ha másodpercek alatt nemet, bőrszínt, frizurát, testmagasságot és alakot válthatnék? Ha mindezek miatt nem függenék a többi embertől, azaz nem lennék kiszolgáltatva a társadalomnak, nem kéne a megélhetésemért dolgoznom (értelmetlenné válna a pénz), nem lennék beteg (a sérült nanorobotok simán kicserélhetők), nem fájnának a sérülések (akaratlagos érzékelés ki-be kapcsolás), be tudnám zárni a fülem a zajoktól, az orrom a bűztől, szabadon úszkálhatnék a víz alatt (hisz nincs tüdőm, nem fulladhatok bele), szkafander nélkül mászkálhatnék más bolygók, holdak, aszteroidák felszínén, stb.? És a memória kapacitásom, gondolati műveletvégzésem sebessége a sokszorosa (ezerszerese?) lenne a jelenleginek? Ugyan ki lenne olyan bolond, hogy nem akarna élni egy ilyen test kínálta pazar lehetőségekkel?

Bejegyzés: Jövősokk
süti beállítások módosítása