„Szív küldi” a Plútótól - a bolygóhoz közeledő New Horizons űrszonda képe
A feltámadt New Horizons űrszonda LORRI kamerájának felvétele 2015. július 7-én. Ez az első kép a július 4-i anomália óta.
Több mint 9 év és mintegy 5 milliárd kilométer megtett út után a New Horizons űrszonda most már hivatalosan is küldi a „közelképeket”. Július 8-án kora reggel a tudósok ezt az új képet kapták meg a Plútóról. A New Horizons-on működő LORRI kamera eddig legrészletesebb felvétele július 7-én készült; ekkor az űrszonda 8 millió kilométerre volt az égitesttől. Ez egyben az első kép a július 4-i anomália óta, amelynek során a New Horizons biztonsági módba kapcsolt át.
A felvételnek nagyjából a közepére eső terület jóval részletesebben is látható lesz, amikor a New Horizons július 14-én a legközelebb (12 470 kilométerre) jár majd a Plútóhoz. A bolygónak ezt az oldalát három eltérő fényességű régió uralja. A legfeltűnőbb egy hosszúkás, sötét idom az egyenlítőnél - ennek beceneve is van: „bálna” -, és egy nagy, szív alakú, világos terület, amely kb. 2000 kilométer terjedelmű a jobb oldalon. Felettük egy átmeneti fényességű sarki régió található.
„Amikor a legközelebbről látjuk a Plútónak ezt a részét, lesz olyan terület is, amelyet 500-szor jobb felbontásban kapunk meg”, mondta Jeff Moore, a Geológia, Geofizika és Képalkotás Csoport vezetője (Ames Kutatóközpont, NASA). „Hihetetlen lesz!”
Forrás: NASA
Fordította: Jakabffy Éva